HİZMETLERİMİZ

AKILLI BİSİKLET KİRALAMA SİSTEMİ

AKILLI BİSİKLET KİRALAMA SİSTEMİ

Akıllı Bisiklet Sistemi (AKBİS), istasyon ve şubelerden oluşan bir bisiklet takip ve yönetim sistemidir. Bu sistem ile bisikletler istasyonlarda bulunan ve şube adı verilen ünitelerden mobil uygulama ile seçilip kiralanabilir, kullanım sona erdikten sonra da yine mobil uygulama üzerinden herhangi bir istasyona bırakılabilir.

 

İstasyonlar, şubeler ve şubeleri yöneten bir adet on-board bilgisayardan oluşur. Her ünitede bir adet RFID okuyucu ve her bisiklette bir adet RFID kart bulunur. Bisikletler şube ünitelerine yerleştirildiğinde RFID okuyucular ile üzerinde bulunan kart kimliği okunur ve sisteme bilgi verilir. Bu şekilde kiralama sona erer. Kilitli bisikletlerden herhangi biri mobil uygulama üzerinden kiralanmak istendiğinde kilit merkez tarafından açılır ve sesli uyarı verilir. Bu durumda kullanıcı bisikleti şube ünitesinden çıkarabilir.

 

Mobil uygulama kullanıcı arayüzünü sağlamaktadır. Kullanıcı kayıtları, istasyon haritaları ve şubelerdeki doluluk durumu takip edilebilir. Mobil uygulama aynı zamanda GPS lokasyon bilgisini kullanarak, uygulamayı kullanan kişinin istasyonda olup olmadığını kontrol eder.

 

İstasyonda bulunan on-board bilgisayarlar, sunucu ile sürekli iletişimde olup, yeni kullanıcıları ve bisikletleri sürekli takip eder. Kullanıcı kaydını sorgular, bisiklet şubeleri verilerini sunucuya iletir ve kullanım ve geri bırakma taleplerinde ilgili şubeyi aktif eder.

 

Kart okuyucular, şubelerde sürekli RFID kart okuma modunda bekler. Tanımlı kart algılandığı süre boyunca kilidi aktif eder, kilit açıkken de kart algılanmadığı süre boyunca kilidin açık kalmasını sağlar. Tanımlı bir kart algılandığında kilidi aktif eder ve kart bilgisini on-board bilgisayara bildirir. Bu şekilde şubenin doluluk veya boşluk durumu sürekli olarak on-board bilgisayara bildirilmiş olur.

 

Elektrik kesintilerinde ve network erişimi olmadığında, şubeler bisikletlerin kilitli konumunu korur ve kiralamaya izin vermez.

 

Özellikle ticari olmayan kiralama senaryoları için ( üniversite yerleşkesi, firma yerleşkesi, devlet daireleri, kamu kuruluşları gibi ) büyük ölçekli yatırım gerektirmeyen, ekonomik ve kullanıcı dostu bir çözüm olarak AKBİS hizmetinize sunulabilir.

 

AKBİS sistemi bisiklet dahil veya hariç iki opsiyonlu bir sistem olup dilediğiniz türde bisikleti sistemine dahil edebilmektedir.